Struktura nagiego ogrodu.
Grudniowy ogrodnik przyrodnik.
Bardzo ważna w tym aspekcie aranżacji ogrodów jest kwestia utrzymania rytmu w widoku, czyli zastosowanie wyrazistych zimą elementów w powtarzających się odstępach. To zadanie dobrze spełniają niewysokie obwódki bukszpanowe, berberysowe, z ligustru, lawendy lub szałwii, wykorzystane jako krótkie linie powtórzone w wielu miejscach w ogrodzie. Spełniają swą rolę nawet w okresie bezlistnym, stanowią bowiem wyraźne bryły. Obwódka taka może wytyczać krawędzie rabaty latem zapełnionej kwiatami, może też podkreślać przebieg meandrującej w ogrodzie ścieżki. Warto poprowadzić te kreski rozmyślnie, biorąc pod rozwagę to, z jakich miejsc obserwujemy ogród zimą. Stworzenie rytmicznych powtórzeń umożliwia również sadzenie w kilku miejscach roślin o wyrazistej zimowej sylwetce. Wielu ogrodników z powodzeniem wykorzystuje do tego celu iglaste kule szczepione na pniu – odmiany żywotników Thuja, cyprysików Chamaecyparis czy jałowców Juniperus. Doskonale spełniają one zimowe zadanie, latem znikając z pierwszego planu.
Warto zwrócić uwagę na odmiany drzew liściastych o pięknej, bezlistnej sylwetce. Polecam kilka sprawdzonych roślin, nadających się do ogrodów przydomowych.
Naturalnie kulistą koronę utrzymuje:
-
wierzba całolistna Salix integra ‘Hakuro-nishiki’,
-
jabłoń Malus ‘John Downi’ i ‘Ola’,
-
głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna ‘Compacta’,
-
jesion wyniosły Fraxinus excelsior ‘Nana’.
Sylwetką płaczącą wyróżniają się:
-
brzoza brodawkowata Betula pendula ‘Youngii’,
-
buk pospolity Fagus sylvatica ‘Purpurea pendula’,
-
jabłoń Malus ‘Royal beauty’,
-
morwa biała Morus alba ‘Pendula’,
-
jarząb pospolity Sorbus aucuparia ‘Pendula’,
-
wiąz Ulmus ‘Camperdownii’.
Sylwetkę strzelistą zachowują:
-
grab pospolity Carpinus betulus ‘Columnaris’,
-
brzoza brodawkowata Betula pendula ‘Fastigiata’,
-
wiśnia piłkowana Prunus serrulata ‘Amonagava’,
-
grusza drobnoowockowa Pyrus calleriana ‘Chanticleer’.
W tym wypadku również kluczowe jest zadbanie o rytm, a więc powtarzanie okazów i sytuowanie ich we właściwych dla zimowego podglądania miejscach.