Jesienią w kompozycjach ogrodowych dominują  czerwienie, żółcie, kremy i brązy. Wraz ze zbliżającym się schyłkiem sezonu ogrodniczego  coraz trudniej jest wzbogacić ogrodową gamę kolorów. Budowanie kontrastów kolorystycznych  na rabatach ma jednak znaczenie i sens.  Połączenie ognistych barw z chłodnym kolorem niebieskim, lila, białym czy fioletem sprawia, że odbieramy je  jako bardziej nasycone, mocniejsze,  żywsze. Poprzez kontrast wzmagamy efektowność nasadzeń.

 Efekt ten możemy osiągnąć sadząc wśród krzewów i bylin zimowita jesiennego Colchicum autumnale. Jeśli jesteś miłośnikiem nasadzeń cebulowych – na pewno go znasz. Ta niezwykła roślina jest poszukiwanym przez ogrodników gatunkiem. Zimowit jest najpóźniej kwitnącą rośliną cebulową w Polsce. Przez większość sezonu ogrodniczego jest prawie niewidoczny, to geofit – jego lancetowate liście pojawiają się na krótką chwilę wiosną, by zasilić w asymilaty cebulę. We wrześniu i październiku, wydaje ona lejkowate kwiaty w kolorze lila, fioletowym lub jasnoróżowym, wysokości 10. Gatunek ten lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne podłoże. Sadzimy go i przesadzamy latem, po zaniknięciu liści, w dołkach o głębokości równej trzykrotnej wielkości cebuli. Rozmnażamy przez oddzielenie cebul przybyszowych. W kompozycjach roślinnych doskonale sprawdza się sadzony w dużych grupach – plamach lub pasach na obrzeżach rabat, jako jej najniższe piętro, przy ścieżkach lub kępach na trawniku. Dobrze uzupełnia kwitnienie rosnąc wśród niskich krzewinek i niewysokich pnączy, np. wśród  wrzosów, barwinków, trzmielin lub niewysokich traw.

 Ciekawostką jest, że zimowit naturalnie występuje w okolicach Wałbrzycha, Szczawna Zdroju. Kwitnące kępy możemy spotkać wśród spłowiałych łąk przy Dworzysku, Pomniku Ułanów Nadwiślańskich, Słonecznej Polanie, Wzgórzu Gedymina. W naszej okolicy kończy się zakres jego występowania – tylko w rejonie regularnie koszonych, górskich łąk południowej Polski możemy znaleźć jego naturalne stanowiska. Z powodu zaniku takich siedlisk jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i objęty został ochroną prawną w naszym kraju.

 Zimowit zawiera w swych tkankach bardzo silnie działające substancje – kolchicynę i kolchaminę, wykorzystywane w medycynie, jako środki przeciwzapalne i przeciwbólowe przy leczeniu dny moczowej. Z ich powodu jest też rośliną silnie trującą zarówno dla dzieci, dorosłych jak i zwierząt domowych, a także dla bydła.